Masz pytanie, pomysł - napisz do nas
EFS

e - dziennik STREFA RODZICA

Elementarz

nasz Elementarz

BIP Skoczów

Gmina Skoczów

Kuratorium Oświaty

Wybór zawodu decyzją w przyszłość

AKTUALNOŚCI » Wybór zawodu decyzją w przyszłość

Jaki zawód wybrać i jak wybrać, żeby nie żałować? To niektóre z pytań, na które starali się odpowiedzieć organizatorzy II Regionalnego Forum Doradztwa Zawodowego, które odbyło się 13 kwietnia br. w Katowicach.

W otwarciu drugiej edycji forum, uczestniczyli reprezentanci Zarządu Województwa Śląskiego, Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego METIS w Katowicach, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, Śląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach oraz dyrektorzy szkół wraz z młodzieżą szkolną. Gminę Skoczów reprezentował Krzysztof Kusiński dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty.

 „Spotykamy się, żeby zapoczątkować w waszych głowach proces decyzyjny, kim chcecie być w przyszłości i podpowiedzieć, czy decyzje, które podejmiecie, mogą okazać się słuszne. Rynek pracy się zmienia, skończyły się czasy, gdy w jednym zawodzie lub miejscu pracy można było pracować do emerytury. Musicie ciągle poszerzać swoje kompetencje i dopasowywać się do jego wymagań” – przekonywała młodych ludzi Małgorzata Ochęduszko-Ludwik członek Zarządu Województwa Śląskiego .

W sukurs przychodzą słowa Marzeny Żylińskiej, że „w przedwczorajszych szkołach wczorajsi nauczyciele uczą dzisiejszych uczniów rozwiązywania problemów jutra.” Ten cytat uświadamia nam wagę problemu wyposażenia uczniów w kompetencje kluczowe niezbędne na rynku pracy. Gmina Skoczów, dla przypomnienia realizuje program procesowego wsparcia w rozwoju szkół i kompetencji kluczowych uczniów.

II Regionalne Forum Doradztwa Zawodowego w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach było adresowane przede wszystkim do uczniów. W czasie spotkania z młodzieżą organizatorzy zapewnili młodym ludziom kontakt z doradcami zawodowymi w formie warsztatów grupowych i indywidualnych porad. To pozwoliło przybliżyć uczniom lokalny rynek pracy oraz wymagania, jakie mają wobec przyszłych pracowników pracodawcy.

W trakcie konferencji inaugurującej forum przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaprezentowali tzw. barometr zawodów w regionie i przedstawili zawody, które obecnie stwarzają szanse na znalezienie interesującej pracy. Zainteresowanych odsyłamy do strony: https://barometrzawodow.pl gdzie można zapoznać się z prognozami na 2018 rok zawodów poszukiwanych, tak w kraju, jak i na śląsku cieszyńskim.

Facebook